fbpx

Oświetlenie boiska piłkarskiego Orlik

STRONA GŁÓWNA » AKTUALNOŚCI » Oświetlenie boiska piłkarskiego Orlik

Ile kosztuje oświetlenie boiska piłkarskiego Orlik?

Młodzieżowa piłka nożna przeżywa w ostatnich latach prawdziwy rozkwit. W Polsce powstało sporo akademii piłkarskich, w których dzieci i młodzież uczą się grać w piłkę. Często treningi odbywają się na boiskach typu „Orlik”, których w latach 2008-2016 powstało około 2600 dzięki projektowi „Orlik”, który obejmował budowę boiska o wymiarach 30x62m z ogrodzeniem oraz nawierzchnią z trawy syntetycznej.
W latach 2008-2016 lampy LED do oświetlenia boiska nie były jeszcze popularne ze względu na ich duży koszt i mały wybór. W związku z tym oświetlenie boisk „Orlik” projektowano najczęściej z zastosowaniem popularnych opraw metalo-halogenowych o mocy 400W.

Aktualnie technologia LED jest najbardziej efektywnym źródłem światła. Zastosowanie opraw oświetleniowych LED pozwala na duże oszczędności zużycia energii, co wpływa na zmniejszenie rachunków za prąd. Gwarancja oszczędności energii jest dużą motywacją aby wysłużone stare oprawy z klasycznym wyładowczym źródłem światła, wymienić na nowoczesne lampy do oświetlenia boiska wykonane w technologii LED.

Jak prawidłowo i oszczędnie oświetlić boisko sportowe typu Orlik?

Przy oświetleniu boiska sportowego zgodnie z normą PN-EN 12193 rozróżnia się trzy klasy oświetleniowe. Małe boiska treningowe typu Orlik zaliczają się do klasy trzeciej i posiadają najmniejsze wymogi co do ilości i jakości światła. Wartość poziomego natężenia oświetlenia powinna spełniać w klasie trzeciej 75 lx, przy zapewnieniu równomierności 0,5.
Dodatkowo obiekt sportowy typu „Orlik” oprócz wspomnianych wyżej wymagań normatywnych powinien również ograniczać olśnienie. Projektowane oświetlenie powinno zapewnić odpowiedni komfort rozgrywek, a jednocześnie nie oślepiać kibiców, przechodniów czy też mieszkających w pobliżu osób.

Oprawy na boiska sportowe powinny charakteryzować się wysoką wydajnością, odpowiednim stopniem szczelności IP oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne IK.
Wszystkie te cechy spełniają oprawy DISANO z serii RODIO i to właśnie te oprawy polecamy do oświetlenia boiska.

Link:
http://catalogo.disano.it/pl/exterior-floodlighting/rodio-led/rodio-led-2

Ile kosztuje oświetlenie boiska Orlik?

Przedstawiamy korzyści płynące z wymiany oświetlenia tradycyjnego na LED-owe w przykładowym projekcie. W tym przypadku wykorzystaliśmy oprawę DISANO 1898 RODIO 196W.
http://catalogo.disano.it/cz/exterior-floodlighting/rodio-led-np/rodio-led-cob/1898-rodio-asymmetric-cob?language=POL

Wyliczenie zużycia energii elektrycznej 
dla klasycznego oświetlenia boiska:
ilość opraw:  20 szt.  x  moc oprawy: 413 W = 8260 W
Przykładowe zużycie energii w skali roku:
8260 W x 4 godziny dziennie x 365 dni = 12059,60 kWh

Wyliczenie zużycia energii elektrycznej 
dla oświetlenia LED boiska: 
ilość opraw:  20 szt.  x  moc oprawy: 246 W = 4920 W
Przykładowe zużycie energii w. skali roku:
4920 W x 4 godziny dziennie x 365 dni = 7183.20 kWh

Oszczędność energii elektrycznej w skali roku dla LED:
12059,50 kWh - 7183,20 kWh = 4876.30 kWh

Dzięki wykorzystaniu opraw Disano, oświetlenie boiska sportowego pozwoli zaoszczędzić niemal o połowę zużycie energii elektrycznej, co przełoży się na wymierne oszczędności finansowe w skali roku.
Zapraszamy do kontaktu z naszym specjalistami, którzy w profesjonalny sposób dobiorą oświetlenie i zaprezentują projekt spełniający odpowiednie normy.

Polecamy przeczytać

Oświetlenie hali sportowej wraz z zapleczem sanitarnym w szkole

Oświetlenie Centrum Sportów Strzeleckich w Lubinie

Oprawy Disano oświetlają boiska treningowe KGHM Zagłębie Lubin

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn