fbpx

Co zrobić, aby lampy świeciły tylko wtedy gdy jest to potrzebne? Jak zredukować zużycie energii na oświetlenie miejsc sporadycznie uczęszczanych?

STRONA GŁÓWNA » AKTUALNOŚCI » Co zrobić, aby lampy świeciły tylko wtedy gdy jest to potrzebne? Jak zredukować zużycie energii na oświetlenie miejsc sporadycznie uczęszczanych?

Czy twoi pracownicy czasami zapominają wyłączyć oświetlenie po wyjściu z pomieszczenia, światło pozostaje włączone w czasie gdy nikt tam nie przebywa?

Takich miejsc w budynkach i przestrzeniach zewnętrznych jest bardzo dużo. To w szczególności długie korytarze, klatki schodowe, wielkie magazyny i małe magazynki. Tam, gdzie często wchodzi się i wychodzi oraz tam, gdzie obsługa porusza się tylko kilka razy w ciągu doby, a z naszego doświadczenia wiemy, że najczęściej pracownicy pozostawiają włączone oświetlenie w toaletach.

Często także projektując instalacje zasilające oświetlenie w miejscach, gdzie jest kilka wejść i wyjść trudno zadecydować o lokalizacji łącznika oświetlenia. Najczęściej zostaje zlokalizowany w najmniej praktycznym miejscu i mało kto z niego korzysta, a zbędnie działające oświetlenie zużywa energię elektryczną i zwiększa rachunek do opłacenia.

Zastanawiasz się jak zautomatyzować taką czynność, jak włączanie i wyłączanie oświetlenia?
Jest na to proste rozwiązanie – sensor ruchu popularnie nazywany czujnikiem ruchu z możliwością sterowania oświetleniem w technologi PLUG & PLAY niewymagającej dodatkowego okablowania i umiejętności ze strony instalatora ani użytkownika.

Detektor ruchu wysokiej częstotliwości do włączania światła posiada następujące zalety:

  • regulowany zasięg działania od 1,5 do 3,5m lub 3m do 15m w zależności od typu, wartość światła o zmierzchu i dodatkowy czas pracy regulowany za pomocą potencjometru,
  • technika HF: samodzielnie reaguje na najmniejsze ruchy, wykrycie możliwe również przez ściany,
  • niezwykle krótki czas reakcji,
  • światło tylko w razie potrzeby.

Czujnik ruchu reaguje w trybie natychmiastowym na każdą osobę pojawiającą się w obrębie jego działania. Kiedy czujnik wykryje ruch w strefie monitorowania, światło pozostaje zapalone. Natomiast, kiedy nie wykryje żadnego ruchu, światło wyłączy się po upływie ustawionego wstępnie czasu. Można również ustawić czas i natężenie oświetlenia pozostawionego w stanie gotowości.
W to bardzo proste i praktyczne rozwiązanie automatycznego załączania i wyłączania oświetlenia możemy wyposażyć:

  • oprawy szczelne tzw. liniowe Hydro, Ottima, Thema, Echo
  • plafony Oblo 2.0, Globo 2.0
  • oprawy dużej mocy Astro, Saturno z możliwością zawieszenia na 15m wysokości.
OPRAWY DISANO wyposażone w CZUJNIK RUCHU (należy zamawiać z subkodem -19).

Dzięki temu rozwiązaniu oszczędzamy na: energii elektrycznej, prostocie instalacji, braku konieczności budowania magistrali DALI.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat oświetlenia z czujnikami ruchu lub to rozwiązanie jest dla Ciebie nie wystarczające, zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami. Po zapoznaniu się z Twoim problemem zasugerują rozwiązanie automatyzacji oświetlenia w szerszym zakresie na przykład przy wykorzystaniu sterowników DALI.

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn